Obecní knihovna Zlobice-Bojanovice
Naposledy aktualizováno: 03.04.2018 09:07:59

 OBRÁZEK : zaj.jpg

 

OBRÁZEK : znak_zlobice.jpgVýznamné osobnosti obceOBRÁZEK : znak_zlobice.jpg

 

Vybráno z Databáze regionálních osobností - Knihovny Kroměřížska - www.knihkm.cz

 

 

Bogar, Jan Benedikt, 1876-1951

Konečný, Vladimír, 1888-1962

Mátlová-Uhrová, Ludmila, 1908-1978

Říha, Josef, 1956-

 

 

(toto jsou interaktivní odkazy, po zakliknutí jména se otevřou a ikonou zpět se vrátíte do původní web. str.)

 


Rodáci a občané, kteří se proslavili i za hranicemi obce

 

Hudba

Navrátil Josef - učitel a kapelník roku 1908 založil hudební kapelu. Kapela zajišťovala hudební produkce v obci. Po něm v práci kapelníka pokračoval pan Josef Kunčar ze Zlobic a kapela nesla jeho jméno.

Havelka Josef - rodák za Zlobic, který hrál řadu let na klarinet s kapelou Moravanka Josefa Slabáka a poté s kapelou Moravěnka.

 

Výtvarné umění

Boreček Oldřich - malíř, jeho obrazy bylo možno shlédnout na řadě výstav. U příležitosti jeho 70. narozenin v průběhu výstavy v Domě kultury v Kroměříži náhle zemřel.

Cencingr Miloslav - po celý život se věnoval amaterskému malování.

 

Taneční umění

Milena Šišková - rodačka z Bojanovic je držitelkou světového rekordu ( 2 zápisy v Guinnessově knize rekordů) v počtu poloh na fakírském loži. Sašida Midoši předvádí klasickou hadí akrobacii s orientálními prvky, jako je Hadí, nebo Fakírský tanec. Vystupuje pod uměleckým jménem Sašida Midoši doma i v zahraničí.

Vypsáno z publikace: Z obecních kronik. Zlobice-Bojanovice

 


BOJAR Ivo (vl. jm. BOGAR Jan) - duchovní


* 2. 1. 1876 Blatnice pod sv. Antonínkem
+ 17. 3. 1951 Zlobice

-----------------------------------------------------------
Po absolvování gymnázia v Uherském Hradišti studoval bohosloví v Olomouci. Působil jako kněz na v několika farnostech a v roce 1917 vstoupil do řádu Milosrdných bratří a působil v Brně a v Praze - jako arcibiskupský notář pražský. Byl autorem meditativní poezie i folkloristických studií, členem DLU byl od 1913, v letech 1914-9 byl revizorem a v letech 1925-8 členem výboru. Od roku 1942 byl farářem ve Zlobicích.

Slovník osobností východní Moravy


OBRÁZEK : divsp.jpg

Ferdyšova divadelní společnost

Ferdyšova divadelní společnost (dále jen FDKS) vznikla v roce 1989 v Bojanovicích. Skupina nadšenců se dala dohromady především za účelem zachování venkovských tradic jako je "masopust"a s ním související "Pochovávání basy", stavění a kácení máje, oslava svátku žen, hodové a vánoční oslavy a další.
Postupně začala skupina těchto mladých lidí hrát vesnické divadlo. FDKS má na svém kontě spoustu zahraných divadelních her a pohádek dle vlastních nebo upravených scénářů. Pomyslné jeviště v bojanovské hospodě shlédlo například upravenou verzi her Maryša, Hrátky s čertem, Krásku a zvíře, pohádku o statečné Mařence, Dívčí válku, Drcla loktěm o kredenc a mnoho dalších. Některé kusy soubor reprizoval ve vesnicích v blízkém okolí a na ZŠ v Kroměříži.

(text na www.zlobice-bojanovice.cz)

 
Proces zabral 0.0040 sekund času a 0.71MB paměti.